Trump likwiduje 1,6 mln miejsc pracy w Niemczech

Trump likwiduje 1,6 mln miejsc pracy w Niemczech
Foto: picography.co

Niemiecka prasa ostrzega o możliwym kryzysie na rynku pracy w Niemczech, który może wystąpić z powodu nowej polityki prezydenta USA Donalda Trumpa.

„Grozi nam handlowa i ekonomiczna wojna z Ameryką. Trzeba to tak drastycznie ująć” – powiedział „Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung” Marcel Fratzscher, szef Niemieckiego Instytutu Badań nad Gospodarką (DIW).

Nawet 1,6 miliona miejsc pracy może wyparować z Niemieckiego rynku pracy przez działania nowej administracji USA. Taki szacunek podaje Clemens Fuest dyrektor instytutu Ifo w Monachium, który wskazuje, że Niemcy mogą najbardziej ucierpieć na nowej polityce USA. Mając na uwadze uzależnienie Niemieckich firm, które rocznie eksportują do USA towary i usługi za ponad 140 mld euro, obawy wydają się bardzo wiarygodne.

Jeżeli taki scenariusz faktycznie wystąpi przyniesie to również negatywne skutki dla Polski, której głównym partnerem eksportowym są właśnie zachodni sąsiedzi. Trump jasno deklarował, że nałoży cła na import samochodów oraz części, które są głównym towarem eksportowym z Niemiec. W Polsce zlokalizowanych jest dużo zakładów produkcyjnych, które są dostawcami dla grupy VW czy Daimlera.

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.