Obniżka stóp procentowych RPP TopRatings 7/10

Obniżka stóp procentowych
Możliwa obniżka stóp procentowych

TopRatings 7/10 oznacza, że poniższa informacja jest oceniona na 7 w skali od 1-10. Ocena 1-4 posiada wskazanie negatywne, 5 neutralne, 6-10 pozytywne. Możliwe, że to jest dobra wiadomość dla Ciebie.

„RPP konsekwentnie komunikuje, że po cyklu 11 podwyżek stóp stosuje strategię ‘wait and see’. Podobnie postępuje większość banków centralnych z naszego regionu. Bardzo uważnie przyglądamy się, w jakim tempie postępuje spowolnienie gospodarcze za granicą, jak przebiegają procesy dezinflacyjne. Osłabienie koniunktury światowej będzie oddziaływać w kierunku obniżenia dynamiki wzrostu gospodarczego w Polsce, a zacieśnianie polityki pieniężnej przez główne banki centralne będzie wpływać ograniczająco na inflację, zarówno globalnie jak i w Polsce. To nie jest jednak moment, by formułować przewidywania co do tego, czy kolejnym ruchem RPP mogłaby być podwyżka, czy obniżka stóp procentowych” – powiedziała PAP Biznes członkini RPP Iwona Duda.

„Będziemy analizowali napływające dane o sytuacji gospodarczej, o presji inflacyjnej. Ceny surowców energetycznych, żywności wprawdzie spadają, ale z bardzo wysokich poziomów, więc nadal pozostają wysokie. To wciąż podbija podażowy komponent inflacji, który odpowiada za 2/3 jej całości. Rada może oddziaływać tylko na komponent popytowy inflacji, czyli na 1/3 całej inflacji konsumenckiej. Rozważania na temat obniżek stóp procentowych moim zdaniem są przedwczesne” – dodała.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.