Ceny w sklepach wzrosły średnio o 19,1% r/r w 2022 r. TopRatings 2/10

Ceny w sklepach wzrosły o 19,1%

TopRatings 2/10 oznacza, że poniższa informacja jest oceniona na 2 w skali od 1-10. Ocena 1-4 posiada wskazanie negatywne, 5 neutralne, 6-10 pozytywne. Możliwe, że to jest zła wiadomość dla Ciebie.

UCE Research: Ceny w sklepach wzrosły średnio o 19,1% r/r w 2022 r. Analiza blisko 570 tys. cen detalicznych z dwóch ostatnich lat wykazała, że w całym 2022 roku codzienne zakupy w sklepach zdrożały średnio o 19,1% r/r, wynika z raportu UCE Research i Wyższych Szkół Bankowych „Indeks cen w sklepach detalicznych”.
„W ub.r. kluczowe znaczenie miał duży wzrost opłat za energię i ogrzewanie. To podniosło ogólne koszty utrzymania sklepów i bezpośrednio przełożyło się na ceny detaliczne. Do tego drożejące paliwa podniosły koszty transportu, co uwzględniono w cenach produktów. Podwyższone zostały też pensje pracowników sklepów. […] Ponadto zwiększyły się koszty produkcji takich towarów, jak np. cukier, papier, pieczywo, wędliny oraz karmy dla zwierząt” – powiedział Tomasz Kopyściański z Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu, cytowany w komunikacie.

Spośród monitorowanych kategorii największą dynamikę wzrostu r/r wykazały tłuszcze – 47,2%, produkty sypkie – 27,4%, tzw. inne artykuły, w tym karmy dla zwierząt i pieluchy dla dzieci – 25,9%, mięso – 25,5%, a także nabiał – 22,4%.

Z kolei patrząc na konkretne produkty, w ujęciu rocznym najbardziej podrożał olej, bo o 51,7%. W czołówce tego rankingu mamy też margarynę – 49,1%, cukier – 47,4%, masło – 40,9%, jak również karmę dla psów – 36,3% r/r.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.