Prezes Coface: Spodziewamy się stopniowego pogorszenia jakości płatności

„Sankcje, ograniczenie dostępności towarów i surowców oraz niepewność powoduje, że będziemy mieć do czynienia ze spowolnieniem gospodarczym. […] W naszych ocenach zakładamy, że będzie następowało stopniowe pogorszenie jakości płatności” – powiedział ISBnews.TV Jaworski podczas 17 konferencji „Country Risk – Zarządzanie ryzykiem w zmieniającym się świecie”. Agencja ISBnews jest patronem medialnym tego wydarzenia.

W marcu br. Coface sygnalizował, że polskie przedsiębiorstwa doświadczają średnich zaległości płatniczych sięgających 56,7 dni, czyli o 9 dni dłużej niż w poprzednim badaniu przeprowadzonym pod koniec 2020 r. W rezultacie średnie opóźnienia płatnicze powróciły do poziomów przedpandemicznych – w 2019 r. było to 57,2 dni. Budownictwo i transport są branżami doświadczającymi najdłuższych opóźnień wynoszących odpowiednio 84 i 89 dni.

„Widzieliśmy już w 2021 r. olbrzymi wzrost niewypłacalności – 71-procentowy. Myślę, że ten rok będzie kontynuacją tego trendu, czyli będziemy mieli do czynienia z dalszym wzrostem niewypłacalności. Najważniejsze, by ten wzrost niewypłacalności był nadal sterowany i kontrolowany przez polskich przedsiębiorców” – powiedział także Jaworski.

W styczniu br. Coface podał w raporcie, że łączna liczba niewypłacalności polskich przedsiębiorstw wyniosła 2 125 w 2021 r., co oznacza wzrost o 71% r/r.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.