Osiem osób posiada bogactwo połowy świata

Osiem osób posiada bogactwo połowy świata
Foto: stokpic.com

Tylko osiem osób posiada bogactwo połowy świata, tłumaczy Oxfam- międzynarodowa organizacja humanitarna, zajmującą się walką z głodem na świecie. Raport został ujawniony podczas trwania konferencji ekonomicznej w Davos, która gromadzi elity polityczne i biznesowe.

Organizacja podaje, iż najbiedniejsza połowa ludności świata, która liczy 3,6 miliarda ludzi posiada majątek równy bogactwu 8 miliarderów. Koncentracja bogactwa nabiera rozpędu szczególnie w Chinach i Indiach, gdzie wskaźnik ubóstwa jest na niższym poziomie niż w latach ubiegłych. Ta sama relacja w poprzednich roku wyglądała równie niepokojąca i wyniosła 62 a po aktualizacji danych z Chin została zaktualizowana do 9 miliarderów. Wyniki przyrównania bogactwa miliarderów do majątku najuboższych jasno wskazują na postępująca koncentracje bogactwa a z drugiej strony oddala się szansa na poprawienie poziomu życia ubogich.

Mark Goldring, Oxfam GB dyrektor generalny, powiedział:

„Tegoroczne dane o nierówności są  dokładniejsze i bardziej szokujące niż kiedykolwiek przedtem. To jest groteskowe, że grupa ludzi, którzy mogła się  zmieścić do małego auta golfowego jest właścicielem więcej niż najuboższa połowa ludzkości. Podczas gdy jeden z dziewięciu ludzi na planecie pójdzie spać głodny dzisiaj, niewielka garstka miliarderów mają tyle bogactwa, że będą potrzebować kilku pokoleń by go wydać. Fakt, że super-bogate elity są w stanie rozwijać się kosztem reszta z nas w kraju i za granicą pokazuje jak wypaczona jest  nasza gospodarka. „

Raport opisuje, jak kryzys nierówność jest napędzany przez firmy, których modele biznesowe są zorientowane na coraz wyższe zyski bogatych właścicieli i kadry kierowniczej. Firmy wykorzystują swoje bogactwo, wiedzę oraz powiązania aby omijać podatki, wykorzystywać słabość osób potrzebujących pracy zamiast rzetelnie i odpowiedzialnie prowadzić biznes, który przyniesie korzyści wszystkim.

W latach 1988 i 2011 dochody najbiedniejszych 10% społeczeństwa wzrosły zaledwie o 65 $, podczas gdy dochody najbogatszego 1 procenta świata wzrósł o $ +11.800 – 182 razy tyle. Przy obecnej tendencji, pierwszy na świecie trylionem może się pojawiać od 2039.

Oxfam wzywa do wdrażania ludzkiej i sprawiedliwej gospodarki, której najważniejsze cechy będą obejmować:

  • poprawę współpracy między rządami w celu zapobiegania unikaniu płacenia podatków;
  • działania rządów, aby zachęcić przedsiębiorstwa do działania na rzecz ich pracowników i ogółu społeczeństwa, a także ich kierownictwo i akcjonariuszy;
  • podatki od bogactwa potrzebne do generowania środków na opiekę zdrowotną, edukację i tworzenie miejsc pracy; • działania mające na celu pokonywaniu barier.

 

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.