Oczekiwany boom gospodarczy dla Polaków

Oczekiwany boom gospodarczy dla Polaków
Foto: Pexels

Oczekiwany boom gospodarczy dla Polaków w tym roku płynie z ust wicepremiera Mateusza Morawieckiego, który wypowiadał się optymistycznie o losach Polskiej gospodarki. W krótkim terminie może doświadczyć boomu konsumpcyjnego oraz inwestycyjnego. Z takiej sytuacji niewątpliwie mogą skorzystać Polacy i lokalni przedsiębiorcy.

„Nie martwię się o konsumpcję. Naszym celem jest budowa długoterminowych oszczędności. Jak? Przez reformy systemu emerytalnego. Chcemy, żeby trzeci filar i zmiany w drugim filarze rozruszały rynek kapitałowy. ” [M. Morawiecki]

Wiecepremier przekonywał, iż uszczelnianie systemu podatkowego poprzez walkę z  wyłudzeniamu VAT oraz  ograniczanie nadużyć w podatku dochodowym wielkich korporacji, będą służyć Polakom oraz uczciwym przedsiębiorcą.  W krajowej gospodarce będzie realizowana:

„Repolonizacja, programy dla startupów o wartości 3 mld zł czy budowa pierwszych od wielu lat jednostek wodnych to tylko przykłady. Polski Fundusz Rozwoju ruszył i spełnia swoją funkcję.” [M. Morawiecki]

Równie optymistyczny sygnał dla małych przedsiębiorców płynie z wizyty Morawieckiego w Davos. Zauważalne są tendencje do preferowania gospodarki inkluzywnej, która ma na celu zachamować utrzymanie nierównowagi w gospodarce gdzie 1% ludzi posiada majątek równy pozostałym 99%.

Bardzo ambitne plany dotyczą także ZUS, którego obciążenie ma być mniej bolesne dla firm, a dla małych ma być wręcz zniesiony. Zapowiadane zachęty do podejmowania działalności gospodarczej mają opierać się na regulowaniu danin w momencie kiedy pojawi się realny przychód.  Ministertwo pracuje nad regulacjami, które mają uprościć i zachęcić do podejmowania działalności gospodarczej.

Takie sygnały można traktować jak wiatr w żagle dla małych i średnich przedsiębiorstw. Planowane inwestycje publiczne oraz nie pogarszający się rating Polski powinien być dobrym impulsem dla biznesu.

 

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.